effect_image

 

 

 

Sümbül Efendi Hafızlar Sınıfı 

 

Hafızlık ve Pekiştirme ( Büyük Hafızlar ) Sınıfı : Hafızlık Eğitim Programı : 4 ay Hazırlık, 16 ay Ezberleme, 4 ayda Pekiştirme dönemleri olmak üzere 24 ay olarak uygulanmaktadır. Bu dönemin tamamı : Ezberlenen sayfaların sağlam bir şekilde tekrarlarla ezberlenerek yanlışsız bir şekilde günü gününe derslerin Hoca Efendilere dinletilmesidir. Hafızlık eğitimi ile birlikte Öğrencilerimize, Dini Bilgiler, Arapça, Temel Osmanlıca, Aşr-ı Şerif ( Kur’an-ı Kerimi Yüzüne güzel okuma ) Musiki ( sesi kullanma ) Mecma'ul Adab ( uyulması gereken Adâb-ı muâşeret ve İbadet âdapları ) dersleri verilmektedir. Bu programda başarılı olan öğrencilerimiz : Kur’an-ı Kerimin Hafızı (Muhafız) olur. Kur’an-ı doğru ve usülüne uygun şekilde okur. İmamlık, Müezzinlik yapar. Cemaatın huzurunda Mihrabiye ve Mukâbele okur. Peygamber Efendimizin hayatını ve ibadetle ilgili gerekli bilgi ve becerilere sahip olarak tatbik ederler.

Sosoyal Etkinlik ve Rehberlik Dersleri : Öğrencilere kimlik, özgüven, sosyal katılım ve iletişim becerilerinin geliştirilmesini sağlar.

Normal olarak

Hafızlık süresi ise 2 senedir. Hafızlığını ikmal eden evlatlarımız Diyanet İşleri Başkanlığımızın açmış olduğu Hafızlık Tespit imtehanına tâbi tutulur. İmtehanda başarı sağlayan öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanlığımızın Hafızlık Diploması ile taltif edilir.

 

 

Sümbül Efendi Hafızlar Sınıfı  (Küçük)

 

Hafızlık Hazırlık ( Küçük Hafızlar ) Sınıfı : Bir sene boyunca Kur’an-ı Kerim ve Temel Eğitimini, Talim - Tecvid bilgilerini alan, bunun yanında Dini Bilgilerin Temel Eğitimlerini, Arapçanın Temel Eğitimlerini tamamlayan, Hafızlık gibi ulvi bir eğitimi yerine getirebilecek, bu mesuliyeti kaldırabilecek kapasitedeki öğrencilerimizin gayretleri, samimiyetleri ve özverisi ile ; Hocalarımızın kontrolleri altında Hafızlık denemelerine tâbi tutulurlar. Bu denemelerde başarılı olan öğrencilerimiz, okumuş oldukları bir sene boyunca sınıfındaki performansları ve ezber kabiliyetlerine bakılarak, Hocalarımızın kanaatleriyle Hafızlığa başlatılırlar. ( Hafızlık Proğramı Uygulamalı - Tecvidli Kur’an Elif- Bâ’sı Kitabımızda : Hafızlık yapmak isteyen Öğrencilerimize tavsiyelerimiz bölümü )

Hafızlık yapamayacak veya yapmak istemeyen kardeşlerimiz ise kendi ve aile istekleri doğrultusunda İmam Hatip Ortaokulları, Liseleri, Meslek Liseleri veya düz liselere yönlendirilir. Almış oldukları temel eğitimler ve dersler İmam Hatip Liselerinin alt yapısını oluşturduğu gibi, Bu okullarda başarı sağlamaları çok daha kolay olacaktır.

effect_image
Sümbül Efendi Erkek Kuran Kursunun tüm İaşe, İbate ve Öğrenci ihtiyaçları

sümbülefendi eğitim vakfı tarafından karşılanmaktadır.

Adres : Sümbül Efendi Mahallesi Kocamustafapaşa Medrese Sk. No:1/1 Fatih / İST

Telefon : 0212 585 50 75 | Faks: 0212 586 78 12